Latvijā gandrīz divas stundas bijis vērojams Mēness aptumsums (Foto, Video)

Spītējot ne pārāk ideālajiem laika apstākļiem un gaišajām jūnija debesīm, Mēness aptumsumu Rīgā un arī citviet Latvijā, kur debesis nebija apmākušās, tomēr bija iespējams novērot visai labi, portālu «Apollo» informēja Latvijas Astronomijas biedrības (LAB) valdes priekšsēdētājs Māris Krastiņš.

Pusnaktī piegāju pie loga, lai novērtētu, cik skaidras ir debesis un tad pamanīju zemu esošo Mēnesi, kas bija netipiskā krāsā! @ dabasparadibufoto.wordpress.com

Tā kā pilnajā aptumsuma fāzē aptumšotais Mēness teju ar grūtībām bija saskatāms gaišajās debesīs, interesantākais novērojumu brīdis bija uzreiz pēc pilnās fāzes beigām.

Attēlā, kas iegūts astoņas minūtes pēc aptumsuma pilnās fāzes beigām, labi redzams kontrasts starp apgaismoto un aptumšoto Mēness diska daļu @ Latvijas Astronomijas biedrība

Pilns Mēness aptumsums Latvijā sākās 15. jūnija vakarā jau pirms Mēness lēkta (Rīgā Mēness leca plkst. 22.08), aptumsuma pilnā fāze beidzās 16. jūnijā plkst. 0.03, aptumsuma daļējā fāze beidzās plkst. 1.02. Mēness Zemes ēnā pilnībā atradās vienu stundu un četrdesmit minūtes. Šajā laikā gaišajās debesīs ar krietnu piepūli bija saskatāms sarkanīgi brūnais Mēness disks.
Nākamā iespēja novērot pilnu Mēness aptumsumu Latvijā būs jau šī gada 10. decembra pēcpusdienā, taču arī tad Mēness uzlēks ar gandrīz jau pilnībā aptumšotu disku (aptumsuma daļējā fāze sāksies nepilnu stundu pirms Mēness lēkta).

Savukārt tuvākais Latvijā novērojamais pilnais Mēness aptumsums, kuram varēs novērot gan sākumu, gan beigas, būs tikai 2015.gada 28.septembrī. Līdz tam laikam būs novērojami vairāki daļējie un nepilnīgi novērojami pilnie Mēness aptumsumi.

Mēness aptumsums citur pasaulē


Šī lapa vairs nav pieejama.

Šī lapa vairs nav pieejama.

Informācijas avoti: Apollo, Associated Press, dabasparadibufoto.wordpress.com, CNN_International

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: