Jūnija pirmā dekāde – siltākā Latvijas meteoroloģisko novērojumu vēsturē

@ DELFI Aculiecinieks

Ar vidējo gaisa temperatūru plus 20 grādi, kas ir 6,3 grādus virs normas, šī gada jūnija pirmā dekāde ir bijusi siltākā šī mēneša pirmā dekāde Latvijas meteoroloģisko novērojumu vēsturē, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra apkopotā informācija.

Turpinoties šogad pirmajam karstuma vilnim, jau 1.jūnijs ar diennakts vidējo gaisa temperatūru 8,4 grādus virs normas bija līdz šim viskarstākā jūnija pirmā diena. Turpmāk siltums atslāba un līdz 5.jūnijam diennakts vidējā gaisa temperatūra bija divus līdz četrus grādus virs normas.

6.jūnijā karstums atsākās ar jaunu spēku un turējās līdz pat dekādes beigām. Diennakts vidējā gaisa temperatūra laikā no 6.jūnija līdz 9.jūnijam bija astoņus līdz deviņus grādus, bet 10.jūnijā – septiņus grādus virs normas.

6.jūnijs un 7.jūnijs bija līdz šim viskarstākie, bet 8.jūnijs un 9.jūnijs – otrie karstākie atbilstošie datumi Latvijas meteoroloģisko novērojumu vēsturē.

Maksimālā gaisa temperatūra katrā no šīs dekādes karstajām dienām kaut kur Latvijā pārsniedza plus 30 grādus, visaugstāk – līdz plus 32,1 grādam – pakāpjoties 7.jūnijā Ventspilī. Daudzās novērojumu stacijās 1.jūnijā, 6.jūnijā, 7.jūnijā un 9.jūnijā krita iepriekšējie maksimālās gaisa temperatūras konkrētajā dienā konkrētajā vietā rekordi, bet 1.jūnijā, 6.jūnijā un 9.jūnijā tika reģistrētas jaunas šo dienu visaugstākās gaisa temperatūras visā Latvijā kopumā.

Karstajā periodā arī naktis nedeva īpašu veldzi – tās kļuva arvien siltākas, un dekādes otrajā pusē diennakts minimālā gaisa temperatūra teritorijas lielākajā daļā jau bija plus 14, plus 18 grādi.

Jūnija pirmās dekādes nokrišņu daudzums vidēji Latvijā bija tikai 13% no normas. Daudzviet aizvadītās desmit dienas pagāja gandrīz bez nokrišņiem, intensīvāki gubu-lietus mākoņi brīžam veidojās vietām Kurzemes jūras piekrastes teritorijās. Tā gandrīz trešdaļa no dekādes normas nolija 8.jūnijā Ventspilī. Dāsnas lietusgāzes bija 9.jūnijā Liepājā, kur diennakts nokrišņu daudzums bija līdzvērtīgs visas dekādes nokrišņu normai. 10.jūnijā uzreiz 70% no dekādes nokrišņu “plāna” tika izpildīti Rucavā.

Nokrišņus pirmajā dekādē nereti pavadīja arī pērkona negaiss un brāzmains vējš, kas vislielāko brāzmu ātrumu – 20 metrus sekundē – sasniedza 7.jūnijā Rucavā un 9.jūnijā Liepājā.

Informācijas avots: Leta

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: