Pavisam dīvaini mākoņi novēroti virs ASV (Foto)

Tesmeņveidīgie mākoņi jeb maisveida mākoņi (Mammatus) 10.maijā tika novēroti virs vairākiem ASV štatiem. Mammatus ir mākoņi ar nokareniem puslodes formas izspiedumiem to apakšdaļā. Šie izspiedumi tiecas uz leju līdzīgi tesmeņiem vai nokarenām kabatām. No tā radies mākoņu nosaukums (latīņu: mamma — tesmenis, krūts dziedzeris).

10.05.2011 @ John Rogers of New Hope, Minnesota

10.05.2011 Saint Paul, Minnesota

10.05.2011 @ Christina Winter of Andover

10.05.2011 @ Dave Wick of Blaine

Šādi mākoņi retumis novērojami negaisa mākoņu aizmugurē vasaras periodā. Tie veidojas, strauji izbeidzoties vertikālajām strāvām, kas atbildīgas par gubmākoņa plakanās apakšas un izliektās virsotnes rašanos — tad mākoņa apakšdaļa sāk nolaisties, veidojot uz leju vērstus izliekumus. Tesmeņveida forma var būt novērojama arī pie slāņu gubmākoņiem un retāk spalvmākoņiem, ja tie rodas no negaisa mākoņa “laktas”.

Biežāk Mammatus mākoņi novērojami tropiskajos platuma grādos un saistīti ar tropiskajiem cikloniem. Parasti šo mākoņu “šūnu” izmēri ir apmēram puskilometrs. Tās mēdz būt asi norobežotas, dažreiz izplūdušas. Krāsa parasti tāda pati, kā pamatmākonim, bet var būt zeltaina vai sarkanīga, ja izvirzījumus apspīd Saule

Informācijas avoti: SpaceWeather.com, KTTC.com, Vikipēdija, The Weather Channel

One Response to Pavisam dīvaini mākoņi novēroti virs ASV (Foto)

  1. faktorvremeni says:


%d bloggers like this: