Rekordliels plazmas uzliesmojums uz saules (Video)

Pirmdien Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) kosmiskā zonde «Solar Dynamics Observatory» (SDO) uz Saules fiksējusi rekordlielu plazmas uzliesmojumu 700 000 kilometru garumā, kas 50 reizes pārsniedz Zemes diametru. Izvirdumi turpinās jau trešo dienu, turklāt to izmēri nemitīgi pieaug, ziņo speciālisti. Zemei šī neparasti lielā Saules aktivitāte neies secen nepamanīta. Pēc zinātnieku domām laika posmā no 8. līdz 12.decembrim uz Zemes gaidāmas ļoti spēcīgas magnētiskās vētras.

"Magnētiskais pavediens" 4 decembrī. Tā garums bija 400000km @ Spaceweather.com

Jo satraucošāku šo novērojumu padara fakts, ka nesen NASA speciālisti sadarbībā ar ASV Nacionālo zinātņu akadēmiju publicēja ziņojumu ar nosaukumu «Kosmosa draudi: sociālās un ekonomiskās sekas», kurā secināts, ka Saules aktivitātes pieaugums Zemei draud ar bojāeju. Tās iemesls būs neiedomājami spēcīgas ģeomagnētiskās vētras, ko izraisīs uzliesmojumi uz Saules.

Kolorado universitātes profesors, NASA pārstāvis Daniels Beikers, apgalvo, ka ļoti spēcīga uzliesmojuma uz Saules sekas salīdzināmas ar atomkaru vai sekām, ko izraisītu uz Zemes nokritis gigantisku apmēru meteorīts.

Plazmas izvirdumi uz Saules paralizēs elektrības padeves tīklus un visas ierīces, kas tiek darbinātas ar tās palīdzību uz Zemes. Speciālists norāda, ka elektromagnētiskā katastrofa uz Zemes notiks bez jelkādiem iepriekšējiem brīdinājuma signāliem, un mūsu planēta tam nebūs sagatavota. Ārkārtīgi spēcīgie uzliesmojumi uz Saules izraisīs neiedomājami spēcīgas ģeomagnētiskās vētras un globālu katastrofu.

Sākotnēji cilvēki varēs novērot dabas parādību, kas līdzināsies neparasti spilgtai polārblāzmai. Tad pārstās darboties visi transformatori un energosistēmas. Speciālisti atzīmē, ka no tā bojā neviens neies, taču sekas būs jūtamas vēlāk – vairs nedarbosies saldēšanas un produktu uzglabāšanas iekārtas, autonomie elektroenerģijas padeves avoti slimnīcās pārstās darboties pēc dažām dienām utt.

Speciālisti lēš, ka postošais uzliesmojums uz Saules varētu notikt 2012. gada rudenī, kad Saules aktivitāte sasniegs savu maksimālo punktu (Skat. video).

Saules koronas (vainaga) sprādziena modelēšana

Un tagad speciālistu viedoklis:

Trešdien vairākos Latvijas lielākajos interneta portālos publicēta ziņa par it kā gaidāmām spēcīgām magnētiskām vētrām, taču speciālisti tādas neprognozē.

Lai gan pirmdien uz Saules notika milzīgs uzliesmojums, tas nebija vērsts pret Zemi, tāpēc spēcīgas magnētiskās vētras nav gaidāmas. ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras pārvaldes (NOAA) jaunākajā ziņojumā minēts, ka Zemes magnētiskā lauka svārstības pēdējās diennakts laikā bijušas minimālas. NOAA ģeomagnētiskās aktivitātes prognozē teikts, ka 8. un 9. decembrī Zemes magnētiskais lauks saglabāsies mierīgs, savukārt 10. decembrī iespējamas nelielas svārstības, kādas parasti vērojamas ik pēc dažām dienām. Trešdienas pēcpusdienā ģeomagnētiskā aktivitāte bija novērtēta ar nulli deviņu ballu skalā, liecina operatīvie NOAA dati.

No redakcijas: Un tagad paskatāmies aktuālo Saules aktivitātes 11 gadu cikla grafiku, kas šajā grafikā nesaskan ar raksta sākumā pausto mēdiju apgalvojumu???

@ swpc.noaa.gov


Ziņu avots: Apollo, YouTube, Spaceweather.com, Vesti.ru, Delfi.lv, NOAA

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: