Merapi vulkāna aktivitāte samazinās, plūdu draudi palielinās (Video)

Indonēzijas zinātnieki piektdien pazeminājuši trauksmes līmeni Merapi vulkānam, kura izvirdumos kopš oktobra bojā gājuši vairāk nekā 350 cilvēki.

Tā kā izvirdumi turpina samazināties, 03.12.10 (plkst.4 pēc Latvijas laika) tika pieņemts lēmums,” no galvenā novērošanas centra Jogjakartā Merapi dienvidos AFP pavēstīja vulkanoloģijas biroja vadītājs Subandrio.

Vairāk nekā 250 000 uz pagaidu apmetnēm evakuēto cilvēku tagad dota atļauja atgriezties savās mājās, paskaidroja Subandrio. Viņš gan norāda, ka tas neattiecas uz smagāk piemeklētajiem rajoniem Merapi kalna dienvidu nogāzē.

Vulkāna izvirdumu draudi par ierobežotiem tagad uzskatāmi tikai dažās dienvidu nogāzes daļās. Cilvēkiem nav atļauts tur uzturēties, uzsvēra vulkanologs.

Vulkanoloģijas speciālists Surono norāda, ka cilvēkiem jāturas tālāk no upju krastiem saistībā iespējamo vulkānisko dubļu straumi, kas spēcīgu lietusgāžu laikā gāztos lejup pa Merapi nogāzēm.

Tā kā izvirdumi aiz sevis nogāzēs atstāja aptuveni 150 miljonus kubikmetru vulkāniskā materiāla, sevišķi svarīgi tas ir spēcīgu lietusgāžu laikā,” uzsvēra Surono.

Tūkstošiem cilvēki šonedēļ bija spiesti pamest savas mājas, spēcīgajām lietusgāzēm iepludinot tūkstošiem tonnu vulkānisko dubļu vairākās upēs. Bojāti tilti un pazudinātas ēkas.

Katastrofu novēršanas centra amatpersonas paziņojušas, ka kopumā saņemti ziņojumi par 353 bojā gājušajiem Merapi vulkāna izvirdumos. Daudzi tikuši aprakti ātri plūstošā un verdoši karstā gāzes un akmeņu straumē, kas pēc 5.novembra izvirduma pelnos pārvērta ciematus kalnu dienvidu nogāzēs.

Tas uzskatāms par lielāko izvirdumu pēdējo simts gadu laikā Indonēzijā.

1930.gadā vulkāna izvirdumā Javas salā bojā gāja vairāk nekā 1300 cilvēku, bet eksperti norāda, ka pēdējais izvirdums uzskatāmas par lielāko kopš 1872.gada.

Ziņu avots: Leta, Merapi.Info, YouTube

Komentēšana ir slēgta.