Asteroīda sadursme ar Zemes okeānu radītu ozona slāņa bojājumus (Video)

Asteroīds, kurš ietriektos Zemes dziļajos okeānos, atstātu dramatisku iespaidu uz visu pasaules vidi, ieskaitot ozona slāņa zudumu, kas atjaunotos tikai pēc vairākiem gadiem. Tā savos pētījumos atklājuši Planetārās zinātnes institūta pētnieki. Tādejādi strauji palielinātos ultravioletā starojuma daudzums, kuru saņemtu Zeme, apdraudot dažādas dzīvības formas uz planētas.

Kā pastāstīja Elizabete Pjerazzo, tad vidēja izmēra asteroīds, kura diametrs svārstās no 500 metriem līdz 1 kilometram, iekrītot okeānā, atmosfērā uzmestu lielu daudzumu sālsūdens. Agrāk interese par vidēja izmēra asteroīdu triecieniem okeānos bija saistīta ar cunami viļņu veidošanos. Pjerazzo pētījumos, kuru rezultāti pavisam nesen tika publicēti Earth and Planetary Science Letters, tika izmantoti datoru modeļi, lai analizētu scenārijus un efektus, kādus šāda sadursme atstātu uz atmosfēras ozona slāni. Sadarbojoties ar vairākiem atmosfēras zinātņu speciālistiem, viņa aplūkoja divus sadursmes scenārijus, kad 4 kilometru dziļā okeānā ietriecas 500 metru un 1 kilometru liels asteroīds.

“Šis darbs ataino pirmo mēģinājumu kombinēt 3 dimensiju sadursmes simulācijas kodu ar atmosfēras simulācijām, izmantojot globālās cirkulācijas modeli ar interaktīvo ķīmiju,” teica Pjerazzo. “Šie rezultāti liecina, ka aptuveni 1 kilometra liela asteroīda trieciens okeānā radītu būtiskus traucējumus atmosfēras augšējo slāņu ķīmijas procesos, ieskaitot vispasaules ozona slāņa samazināšanos daudzu gadu garumā, kad ozona slāņa biezums būtu salīdzināms ar ozona daudzumu 1990. gadu vidū reģistrētajos ozona caurumos.”

Šajos modeļos redzams, kā ātri izmests sālsūdens, ieskaitot ūdens tvaiku un tādas sastāvdaļas kā hlors un broms, kas paātrina ozona iznīcināšanu, ietekmētu atmosfēras ķīmiskos procesus.

“Būtiska ozona daudzuma samazināšanās atmosfēras augšējos slāņos ilgākā laika periodā ietekmētu Zemes virsmas kā dzīvībai labvēlīgas vides apstākļus, pateicoties paaugstinātajam UV-B starojumam,” teica zinātniece. “Palielinātos eritēmas, kortikālās kataraktas gadījumu skaits, tiktu ietekmēta augu augšana un tiktu novērotas DNS izmaiņas molekulārā līmenī.”

Lai arī šobrīd neeksistē tehnoloģija, kas nodrošinātu šāda izmēra asteroīda iznīcināšanu vai novirzīšanu, ja būtu pietiekami daudz laika sagatavoties, varētu samazināt vai pat pilnībā novērst šāda trieciena ilgtermiņa sekas. Lauksaimnieki varētu audzēt augus, kuri ir izturīgāki pret UV starojumu. Iepriekšējo gadu ražu varētu saglabāt un izmantot kā pārtiku tad, kad uz dažiem gadiem samazinātos zemes un okeāna produktivitāte. UV starojuma paaugstināšanās ietekmētu dzīvniekus un cilvēkus.

Ultravioletā starojuma indekss jeb UVI tiek izmantots, lai raksturotu UV starojuma intensitāti uz Zemes virsmas. Jo lielāks skaitlis, jo lielāka iespēja ādas un acu bojājumiem. UVI, kas pārsniedz skaitli 10, ir bīstams cilvēkiem ar gaišu ādas krāsu. Pat pēc dažām minūtēm var rasties ādas un gļotādu apdegumi. Līdz šim augstākais UVI indekss, kāds reģistrēts uz Zemes, ir bijis 20.

500 metru asteroīdu sadursmes gadījumā UVI indekss būs augstāks par skaitli 20 vairākus mēnešus līdz pat ziemeļu subtropu platuma grādiem. 1 km liela asteroīda trieciens izraisītu UVI indeksa paaugstināšanos līdz 56. UVI virs 20 saglabātos aptuveni divus gadus uz dienvidiem no 50 platuma grādiem abās puslodēs.

“Skaitlis 56 nekad agrāk nav reģistrēts, tādēļ mums nav skaidrs, kā tas izpaudīsies,” teica Pjerazzo. “Iespējams, būtu smagi apdegumi. Mēs varētu palikt telpās, lai sevi pasargātu, bet ja jūs izietu ārā dienas gaismā, jūs apdegtu. Jums būtu jāiet ārā naktī.”

Planetary Science Institute

Ziņu avots: StarSpace, YouTube

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: